Czy montaż rolet może spowodować pęknięcie szyby?

Czy montaż rolet może spowodować pęknięcie szyby?

Pęknięcie szyby zespolonej poprzez montaż rolet? Czy to w ogóle możliwe? Chcielibyśmy poruszyć ten intrygujący temat oraz wyjaśnić czy pękanie może być spowodowane zastosowaniem osłon okiennych z warstwą odbijającą promienie słoneczne.

Pęknięcie samoistne – czy na pewno?

Używanie pojęcia „samoistne” oznaczałoby, że szyba pękła bez przyczyny. Tak jednak nie jest. Powinno używać się raczej pojęcia „pęknięcie na skutek przyczyny, która nie była widoczna w dniu zakupu okna, a nawet w dni jej produkcji”.

Zdarza się bowiem, że w wyniku nieprawidłowego transportu lub błędów podczas montażu lub produkcji na szybie zespolonej powstają mikropęknięcia, których nie widać gołym okiem. Takie zjawisko specjaliści nazywają „samoistnym pęknięciem szyby”. To zjawisko występuje niezwykle rzadko, lecz temat jest znany dla producentów okien, szyb oraz rolet.

Jak dochodzi do pęknięcia?

Bardzo rzadko może dojść do samoistnego pęknięcia szyby po zamontowaniu w oknach rolet wewnętrznych z tkaninami bardzo mocno odbijającymi promienie słoneczne typu „blackout”.

Jak pisze portal Oknotest.pl: „Zjawisko „samoistnego” pękania szyb ma, również miejsce w momencie dostania się do szyby cząsteczek siarczku niklu (NIS) w trakcie jej produkcji, które to w wyniku znacznej ilości ciepła zaczynają zwiększać swoją objętość. Po silnym nagrzaniu i schłodzeniu szyby cząsteczka niklu nie zdąży wrócić do swojej pierwotnej formy przez co powoduje powstanie dodatkowych naprężeń wewnątrz szyby i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnych naprężeń w wyniku czego nastąpi spontaniczne pękniecie tafli szyby.”.

Co można zrobić?

Bezpiecznym rozwiązaniem, które ochroni nasze wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a jednocześnie będzie bezpieczne dla szyby są rolety plisowane z warstwą odbijającą promienie słoneczne. Co ważne nie mówimy tutaj o tkaninach typu „blackout”, tylko o tkaninach, które od strony zewnętrznej posiadają specjalną warstwę perłową, która w większym stopniu odbija promienie słoneczne. Odbicie promieni nie jest tak mocne jak w przypadku tkanin „blackout”, lecz jest ono zdecydowanie odczuwalne. Tego typu tkaniny są jednymi z najbardziej popularnych w naszej ofercie rolet plisowanych.