Jak czyścić moskitiery ramkowe?

Jak czyścić moskitiery ramkowe?

Moskitiery ramkowe świetnie chronią wnętrza naszych domów przed uciążliwymi insektami. Aby jednak mogły nam służyć długie lata musimy o nie odpowiednio dbać, również poprzez regularne czyszczenie. Moskitiery są produktem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ich czyszczenie jest proste i nie wymaga zastosowania specjalistycznych środków chemicznych.

Demontaż

Aby móc wyczyścić moskitierę musimy najpierw zdemontować ją z okna. Żeby tego dokonać będziemy potrzebowali wkrętak krzyżowy z końcówką PH-2. Powinniśmy poluźnić śruby w haczykach, które są naprzeciwko zawiasów okiennych oraz na górze. W dolnych hakach poluźniamy śruby, przekręcamy je o 180 stopni i ponownie dokręcamy śruby. Przez ich odwrócenie nie będą nam one przeszkadzały podczas demontażu oraz późniejszego montażu. Haków znajdujących się przy zawiasach okiennych nie ruszamy. Teraz możemy swobodnie wysunąć moskitierę w bok.

Proces czyszczenia

Moskitierę najłatwiej jest czyścić (w zależności od jej wymiarów) w brodziku pod prysznicem, w wannie lub w ogrodzie – na świeżym powietrzu. Niezależnie, które z tych miejsc wybierzemy proces czyszczenia jest taki sam i przebiega wedle schematu:

  1. Zmoczenie wodą. Możemy tego dokonać za pomocą słuchawki prysznicowej lub węża ogrodowego. Pamiętajmy o zachowaniu delikatnego strumienia wody, tak aby siatka nie uległa uszkodzeniu.
  2. Nałożenie mydła. Najprostszym sposobem czyszczenia moskitier jest zastosowanie zwyczajnego mydła w płynie. Mydło nanosimy na dłoń lub delikatną gąbkę, a następnie rozprowadzamy po całej siatce.
  3. Czyszczenie. Ruchami kolistymi rozprowadzamy mydło z obu stron siatki.
  4. Płukanie. Po dokładnym umyciu siatki moskitierę należy dokładnie spłukać czystą wodą. Pamiętajmy również o ciśnieniu wody – nie może być zbyt mocne!
  5. Osuszanie. Moskitierę możemy osuszyć za pomocą ręczników papierowych lub bawełnianych szmatek.

I tyle. Moskitiera czysta jak nowa!

Dlaczego czyszczenie jest tak ważne?

Utrzymanie naszej moskitiery w czystości jest bardzo ważne dla jej żywotności. Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o nasze siatki to po pewnym czasie zajdą one kurzem lub zagnieżdżą się w nich małe muszki (nazywane przez niektórych „przecinkami”). W takim przypadku naszą siatką mogą zacząć się interesować ptaki, które będą chciały wydziobać z nich swój pokarm. Ptak może zupełnie zniszczyć nam moskitierę i doprowadzić do powstania w niej dziur, co sprawi, że nie będzie już spełniała swojej funkcji.