Jak doczyścić okna po demontażu rolet w kasecie?

Jak doczyścić okna po demontażu rolet w kasecie?

Świat w XXI wieku zmienia się niezwykle szybko. Ciągle pojawiają się nowe typy telefonów, komputerów czy też wychodzą nowe modele samochodów. W branży osłon okiennych również pojawiają się nowości. Co zrobić w przypadku chęci wymiany rolet w kasecie z prowadnicami bocznymi i konieczności ich demontażu? Jak w takiej sytuacji doczyścić okno PCV?

Nieprosta prosta sprawa

Demontaż rolet w kasecie z prowadnicami bocznymi wydaje się prostą sprawą: należy odkręcić kasetę górną od okna i oderwać prowadnice boczne przyklejone na dwustronną taśmę piankową. O ile demontaż nie powinien sprawić problemu i jest raczej zadaniem prostym, to doczyszczenie okna po zastosowanym kleju nie zawsze jest takie kolorowe.

Kilka słów o taśmie piankowej

Rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi są montowane na dwustronną taśmę piankową. Ma ona swoje zalety: bardzo dobrze mocuje rolety do okna. Jednocześnie taśma piankowa nie jest tak mocnym klejem jak powszechnie znana np. „Kropelka”. Oznacza to, że rolety można zdemontować, lecz nie zawsze bez problemów. Bardzo często podczas odklejania prowadnic bocznych taśma piankowa ulega rozwarstwieniu. Część taśmy odchodzi razem z prowadnicą, natomiast druga część pozostaje na oknie.

Jak wyczyścić okno?

Do usuwania starej taśmy piankowej najlepiej użyć benzyny ekstrakcyjnej oraz plastikowego nożyka. Benzyna ekstrakcyjna (może pojawić się również pod nazwą „rozpuszczalnik ekstrakcyjny”). Jest to środek bezpieczny dla okna PCV. Nie reaguje on z plastikiem okiennym jak również go nie zmatowi. Niestety nie jest to bardzo mocny rozpuszczalnik. Nie wystarczy delikatne przetarcie profilu okiennego i pozostałości taśmy od razu znikną. Niekiedy należy zarezerwować sobie więcej czasu. Wspomniany plastikowy nożyk może pomóc nam delikatnie skrobać pozostałości taśmy. Ważne, aby był to to kawałek plastiku, a nie nóż kuchenny, którym moglibyśmy porysować nasze okno.