Jak efektywnie wietrzyć dom/mieszkanie zimą?

Jak efektywnie wietrzyć dom/mieszkanie zimą?

Wymiana powietrza w naszym domu czy mieszkaniu jest sprawą oczywistą i konieczną. Świeże powietrze na pewno poprawia nasze samopoczucie i oddziałuje pozytywnie na nasze zdrowie. Jak więc dokonać efektywnego wietrzenia?

Długotrwałe wietrzenie

Gdy temperatura na zewnątrz jest coraz niższa jedną z najgorszych rzeczy jaką możemy zrobić jest uchylenie okna i pozostawienie go w takiej pozycji przez dłuższy czas. Wietrzenie jest wtedy mało efektywne, a straty cieplne dość spore.

Otwieranie okna na oścież

Jesienią i zimą powinniśmy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Otwórzmy okno na oścież na około 5-10 minut (w zależności od temperatury zewnętrznej oraz wielkości pokoju). W taki sposób szybko wymienimy powietrze w pomieszczeniu, a jednocześnie nie dopuścimy do wyziębienia ścian. Zbyt długi czas wietrzenia może sprawić, że utracimy ciepło zgromadzone w murach.

Przeciąg

Najbardziej skuteczną metodą wietrzenia jest otwarcie na oścież dwóch przeciwległych okien. Powietrze wymieni się jeszcze szybciej niż w przypadku otwierania tylko jednego okna. W ten sposób możemy również wietrzyć dane partie budynku, np. cały parter lub całe piętro.

Pamiętajmy, że zimne powietrze ogrzewa się szybciej! Dlatego też jeżeli mamy gorące kaloryfery po wietrzeniu temperatura bardzo szybko wróci do tej sprzed wymiany powietrza.