Jakie rolety będą najlepsze jesienią?

Jakie rolety będą najlepsze jesienią?

Jesień – pierwsze skojarzenia to liście lecące z drzew, deszcz oraz coraz krótsze dni. Szczególnie szybsze zapadanie zmierzchu może skłonić nas do wyposażenia swoich okien w nowe rolety. Jakie jednak będą najlepsze?

Szybszy zmierzch

Nie licząc pracy zmianowej w Polsce najczęściej kończymy pracę między godziną 15:00, a 18:00. Załóżmy, że około godziny 15:30 przychodzimy do domu, a za oknem robi się już szaro. Z jednej strony jeszcze jest trochę jasno, z drugiej – często musimy już zapalać światło w domu. Oczywistym jest, że jeżeli tylko zapalimy w pomieszczeniu światło to z zewnątrz nagle wszystko jest widać co się dzieje wewnątrz budynku. Często też nie chcemy zasłaniać od razu rolet, tak aby nie odcinać się w 100% od świata zewnętrznego.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być rolety plisowane, które można zasuwać od góry i od dołu. Dzięki temu możemy zasłonić okno od dołu np. do połowy i zapewnić sobie pełną prywatność, a jednocześnie możemy spoglądać co się dzieje za oknem. Plisy (bo tak też są nazywane) dają nam również możliwość zasłonięcia np. samego środka okna, a dół okna i góra mogą być odkryte. To zdecydowana zaleta tego typu rolet!

Wyższa wilgotność

Jesień to również wyższa wilgotność powietrza. A jak wiadomo wilgoć w mieszkaniu jest straszna. Aby zapewnić sobie odpowiednią cyrkulację powietrza w naszych wnętrzach konieczne są dwie rzeczy: wietrzenie pomieszczeń oraz ich ogrzewanie. Nawet przestrzegając tych reguł możemy zauważyć wilgoć skraplającą się na naszych oknach szczególnie w pomieszczeniach, w których śpimy. To zjawisko może być zwielokrotnione w przypadku zastosowania rolet okiennych. Niemniej jednak jest to zależne od wybranego typu rolet.

Aby nasze okna nie parowały i nie skraplała się na nich woda ważne jest, aby zastosowane rolety zapewniały jak najlepszy dostęp powietrza do szyby. Musimy pamiętać, że każda tkanina roletowa będzie ograniczała nam cyrkulacje powietrza przy szybie. Wiadomo również, że rolety montowane bezpośrednio na skrzydle okiennym i działające blisko szyby są najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Jakie rolety uchronią nas przed nadmierną wilgocią skraplającą się na naszych oknach? Z pomocą mogą przyjść rolety plisowane. Dlaczego?

  • po pierwsze: tkanina ma charakter plisy, dzięki temu nie dotyka szyby w sposób płaski,
  • po drugie: splisowana tkanina zapewnia lepszy dostęp powietrza do szyby,
  • po trzecie: rolety plisowane są bardziej odporne na wilgoć, ponieważ można je prać.

Wietrzenie pomieszczeń

Czy rolety mogą mieć jakikolwiek związek z otwieraniem okien i wietrzeniem pomieszczeń? Wydaje się to absurdalne! Niemniej jednak jest jeden ważny aspekt, o którym bardzo często nie pamiętamy i nie myślimy o nim podczas wyboru rolet.

Złota zasada wietrzenia pomieszczeń jesienią i zimą mówi: wietrz krótko, ale intensywnie. Oznacza to, że najlepiej otwierać okno na całą szerokość. Jeżeli mamy zamontowane rolety na skrzydle okiennym to bardzo często zajmują one trochę miejsca i odstają od okna. Otwierając okno szeroko bardzo łatwo uszkodzić roletę, która może spotkać się ze ścianą.

Z pomocą mogą przyjść rolety plisowane, które odstają od okna zdecydowanie najmniej porównując różnego typu rolety montowane bezpośrednio na skrzydło okienne. Rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi zajmują zazwyczaj kilka centymetrów (około 5-8 cm). Rolety plisowane, w zależności od profilu okiennego, mogą zajmować od 0 do 1 cm.