O czym należy pamiętać użytkując rolety plisowane?

O czym należy pamiętać użytkując rolety plisowane?

Zasady użytkowania rolet plisowanych są bardzo proste. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które w „trzech żołnierskich słowach” przedstawiamy poniżej.

Steruj tylko jednym profilem

Sterując roletami plisowanymi należy pamiętać o tym, aby zawsze przesuwać tylko jeden profil aluminiowy. Nigdy nie powinniśmy oburącz sterować dwoma profilami naraz. W takim przypadku roleta od razu nam się mocno skrzywi.

Nie dociskaj, ani…

Podczas sterowania roletami plisowanymi nie powinniśmy ich dociskać do szyby. Przy szybie znajduje się uszczelka będąca zakończeniem listwy przyszybowej, która odpowiada za trzymanie szyby. Boczki rolety plisowanej są wykonane z PCV. Gdy podczas sterowania będziemy dociskać roletę w stronę szyby i plastik spotka się z gumą to uszczelka będzie „hamowała” naszą roletą, przez co sterowanie nią będzie trudniejsze. Dodatkowo możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Nie powinniśmy również nadmiernie odsuwać rolety od szyby oraz przekrzywiać profilu aluminiowego.

Łap za uchwyty

Najłatwiej jest sterować roletą łapiąc dłonią za specjalnie przygotowane uchwyty do sterowania. Dzięki łapaniu profilu na środku zapewnimy rolecie bezproblemową pracę. Jest to również gwarancją tego, że roleta nam się nie skrzywi.

A gdy się skrzywi?

Jeżeli podczas sterowania roletą złapiemy ją w taki sposób, że profil aluminiowy nam się skrzywi mamy dwie główne metody działania. Możemy:

  • złapać za profil i spróbować go wyprostować
  • dolnym profilem zjechać do dołu okna, a górny profil złączyć z dolnym i ścisnąć roletę – w taki sposób mechanizm się wyrówna

Dzięki zastosowaniu tych kilku zasad sterowanie roletami plisowanymi będzie jeszcze bardziej wygodne i bezproblemowe.