O czym należy pamiętać wybierając rolety w kasecie?

O czym należy pamiętać wybierając rolety w kasecie?

Rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi to cały czas bardzo popularny produkt na polskim rynku. Mimo, że w ostatnich latach jednym z najbardziej rozwijających się rozwiązań są rolety plisowane to popularne rolety w kasecie nadal cieszą się zainteresowaniem części odbiorców. Na co zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru tego typu rolet?

Sposób montażu

Pierwszym aspektem, który może różnicować różnego rodzaju rolety w kasecie jest ich sposób montażu. Wyróżnić możemy trzy główne sposoby montażu:

  • montaż inwazyjne do listew przyszybowych,
  • montaż inwazyjny do ramy okna,
  • montaż bezinwazyjny (montaż bez śrub).

Montaż inwazyjny do listew przyszybowych jest jednym z częściej spotykanych form montażu rolet w kasecie. Zarówno kaseta górna, w której chowa się tkanina, jak i prowadnice boczne są montowane do listew przyszybowych okna. Listwy te mają bowiem za zadanie trzymanie szyby i często jest to po prostu pusty profil PCV. Przykręcenie śruby w listwę przyszybową nie wpływa na szczelność okna oraz na utratę jego gwarancji.

Zamontowanie rolety w sposób inwazyjny do ramy okna ma swoje plusy jak i minusy. Zaletą tego rozwiązania jest zastosowanie prowadnic przestrzennych, które w zależności od profilu okiennego mogą usprawnić nam działanie rolety. Ten typ montażu ma też dwa dość znaczące wady. Po pierwsze rolety montowane w ten sposób są przykręcane do ramy okiennej, a więc należy zrobić dziurę bezpośrednio w ramie okna co może wpłynąć na utratę gwarancji na okno. Drugą wadą jest fakt, że tego typu rolety zajmują zdecydowanie więcej miejsca na okna. Aby roleta mogła funkcjonować w tym systemie musi być zdecydowanie bardziej odsunięta od okna. Oznacza to dodatkowe centymetry przeszkadzające nam podczas otwierania okna na oścież.

Ostatni typ montażu wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Określenie „montaż bezinwazyjny” w przypadku rolet w kasecie z prowadnicami bocznymi nie jest do końca prawidłowe. Rolety montowane w ten sposób są przyklejane do okna na mocną taśmę dwustronną. Nie ingerujemy w profil okna śrubami, lecz mocny klej może być nieraz większym problemem od czterech małych otworów w oknie, w które wkręcimy śruby.

W przypadku chęci zdemontowania rolet w kasecie z prowadnicami bocznymi po pewnym czasie ich użytkowania zawsze większym problemem jest mocny klej niż minimalne dziury po wkrętach. Te słowa za pewne potwierdzą wszystkie osoby, które kiedykolwiek próbowały zdemontować tego typu rolety, a następnie doczyścić okno po kleju.

Osprzęt z PCV czy aluminium?

Na polskim rynku wyróżniamy kasety oraz prowadnice boczne wykonywane z PCV oraz aluminium. Jedne i drugie mają zarówno rzeszę swoich zwolenników jak i przeciwników. Naszych zdaniem oba rozwiązania są dobre i trudno jest stwierdzić czy materiał z jakiego jest wykonany osprzęt rolety wpływa na jego funkcjonalność.

Wielkość kasety

Wielkość kasety to cecha, która może być jednocześnie wadą i zaletą naszych rolet. Im większą kasetę tym więcej tkaniny się do niej zmieści. Duża kaseta to również dodatkowa ilość miejsca, która ogranicza nas w swobodnym otwieraniu okna. Mniejsze kasety wyglądają bardziej estetycznie, lecz mieści się w nich mniej materiału roletowego.

W Polsce wyróżniamy kasety mini, które można zastosować do rolet o wysokości około 130 cm oraz kasety standardowe. Kasety standardowe mieszczą około 200-220 cm tkaniny. Są dostępne również większe kasety, w których można wykonać rolety o wysokości nawet 250 cm lub więcej.

Kolor tkaniny

Wybierając tkaninę powinniśmy pamiętać o tym, że rolety to produkt, który użytkujemy przez wiele lat. Bardzo szybko możemy zmienić kolor ścian w naszym domu, lecz rolety najczęściej pozostaną takie same. Jaki kolor więc wybrać?

Najbezpieczniejszym wyborem jest kolor, który jest neutralny. Wyróżniamy tutaj głównie kolor biały, beżowy, odcienie koloru brązowego i szarości. Są to kolory, które dobrze wyglądają w zestawieniu z innymi kolorami, np. kolorem czerwonym czy zielonym, jeżeli w tych kolorach mielibyśmy pomalowane ściany.

Ważny jest fakt, że im ciemniejsza tkanina tym bardziej zaciemnia pomieszczenie. Do pokoju dziennego warto wybrać tkaninę jaśniejszą. Jeżeli rano przeszkadza nam słońce do sypialni wybierzmy tkaninę w ciemniejszych barwach.

Okna w okleinie drewnopodobnej

Wybierając rolety w kasecie musimy zachować szczególną ostrożność jeżeli posiadamy okna pokryte obustronnie okleiną drewnopodobną. Okleina tego typu bardzo często ma gorsze właściwości klejące niż białe okna i prowadnice boczne, które najczęściej są przyklejane do okna mogą po pewnym czasie zacząć się odklejać. Dodatkowo, jeżeli chcielibyśmy zdemontować tego typu rolety po kilku latach użytkowania to doczyszczenie brudnych śladów po kleju może być bardzo trudne. Wynika to z tego, że w przypadku zastosowania niektórych środków od usuwania kleju możemy uszkodzić nasze okna, które staną się matowe.

Użytkowanie

Podczas użytkowania rolet musimy pamiętać o tym, aby zawsze rozwijać roletę powoli i nie szarpać ją. Wszystkie rolety wyposażane są również w ograniczniki zamontowane na sznurku do sterowania roletą. Ogranicznik powinien wskazywać nam miejsce zatrzymania rolety, a nie służyć jako hamulec, który zapobiega dalszej pracy mechanizmu.

Zdecydowanym wrogiem rolet w kasecie jest wilgoć, dlatego pamiętajmy, aby nie opuszczać rolety do samego dołu, tak aby zawsze została około 5-10 mm przerwa. Jest ona niezbędna do zapewnienia cyrkulacji powietrza przy szybie.