Żaluzje pionowe. Czy nadal są tak popularne w biurach?

Żaluzje pionowe. Czy nadal są tak popularne w biurach?

Zbyt duże nasłonecznienie pomieszczeń biurowych to duży problem, który w znacznym stopniu może obniżać komfort pracy. Dobór odpowiednich osłon okiennych wydaje się być priorytetem. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do biura?

Żaluzje pionowe nadal popularne?

Kilkanaście lat temu żaluzje pionowe były wręcz nazywane „żaluzjami biurowymi”. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, a popularne w biurach verticale są zastępowane bardziej praktycznymi rozwiązaniami.

Atutem żaluzji pionowych była możliwość swobodnego sterowania wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi. Niemniej jednak to rozwiązanie miało też swoje znaczące wady. Przede wszystkim utrudniały dostęp do okna oraz były dość mocno awaryjne, jeżeli nie obchodziliśmy się z nimi w należyty sposób. Żaluzje pionowe bardzo nie lubią szarpania za lamele. Może to spowodować wyrwanie danego paska tkaniny lub uszkodzenie mechanizmu.

Jaka alternatywa?

Mamy dwie główne alternatywy, które będą na pewno bardziej praktyczne. Są to rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi oraz rolety plisowane. Pierwsze dostępne od lat już dawno zaczęły zastępować verticale w pomieszczeniach biurowych. Ich plusem jest swobodny dostęp do okna i możliwość jego bezproblemowego otwierania i uchylania. Rolety plisowane oprócz zalet rolet kasetonowych oferują również możliwość zasłonięcia wybranej części okna (np. samego środka okna). Plisy w odróżnieniu od innych rolet można również prać ręcznie.